Op een dag, toen Jezus zag dat er weer veel mensen gekomen waren, liep Hij de berg op en ging zitten. Zijn leerlingen kwamen bij Hem. Hij onderwees hun: (…) Als u alleen maar houdt van mensen die ook van u houden, krijgt u geen beloning. Dat doen zelfs bedriegers. Als u alleen maar vriendelijk bent voor uw vrienden, doet u niets bijzonders. Dat doet immers iedereen. Wees volmaakt, zoals ook uw hemelse Vader volmaakt is.’’ (Mattheüs 5:1,2 en 46-48 Het Boek)
Jezus is de vervulling van de Wet. Hij is de eerste van de nieuwe scheppingsorde en maakt bovenop een berg de bijgewerkte spelregels bekend. Deze regels worden in mensenharten geschreven.
‘Wees volmaakt, zoals ook uw hemelse Vader volmaakt is’… Is dat haalbaar?
Blader terug naar Leviticus 19:2: “U moet heilig zijn, want Ik, de Here, uw God, ben heilig.” Gedroegen de Israëlieten zich als volmaakte heiligen? Ik meen van niet. Maar zij blijven Gods volk, door hem geheiligd (=apart gezet voor een speciaal doel).
Het woord teleios dat in de Bergrede gebruikt wordt voor ‘volmaakt’ betekent ‘volgroeid’ of ‘compleet’. Jakobus gebruikt hetzelfde woord: “Als uw geduld (dan) volgroeid is, zult u zelf volgroeid zijn, alles aankunnen en een sterk en zuiver karakter hebben.” (Jakobus 1:2-4)
Jezus legt de lat hemelhoog, maar het gaat om een groeiproces. Niet dat het houden van de oudtestamentische Wet eenvoudig was, maar voor het koninkrijk van Jezus ligt de lat hoger: “Denk niet dat Ik ben gekomen om de wetten van Mozes en de woorden van de profeten af te schaffen. Ik ben juist gekomen om er de volle betekenis aan te geven.” (v. 17)
Jezus citeert uit het oude verbond en geeft daarbij steeds een upgrade: “De wet van Mozes zegt: ‘U mag geen overspel plegen.’ Maar Ik zeg: wie met begerige ogen naar een vrouw kijkt, heeft in zijn hart al overspel met haar gepleegd.” (v. 27, 28) Oké, ik ben af. Alleen al op grond van deze aangescherpte verordening. Hoe kan ik ooit naar een aantrekkelijke vrouw kijken zonder haar een moment te begeren?
In de bijbel worden mensen beschreven met allerlei tekortkomingen en nare karaktertrekjes. Toch worden zij vaak ‘heilig’ verklaard.
Jezus heeft zijn Bergrede niet uitgesproken om ons te ontmoedigen. Hij laat zijn zuivere hoge C klinken waarop wij mogen afstemmen.
De wetgeving van Mozes is een massief fundament, Jezus’ Bergrede is het koninklijke paleis dat daarop langzaam verrijst. Maar de bouw vergt veel tijd – kom niet met afbrekende kritiek. Alles staat nog in de steigers en de grondverf. Zet een bouwhelm op en draag schoenen met stalen neuzen. Stap voorzichtig dat bouwterrein op. Struikel niet over rondslingerende materialen en groet de bouwvakkers. Vergaap je aan de schoonheid van Gods spiegelzalen in aanbouw en ontdek hoe schitterend het straks wordt.
Mocht je nog iets zien dat voor verbetering vatbaar is, dan heeft dat ongetwijfeld met zelfreflectie te maken. Houd geloof, heb geduld – ook aan jou wordt hard gewerkt.
Wrestlin’ with God, I don’t really want to wrestle
Man, it’s really lifelike, everything in my life (stretch my hands to You)
Arguing with my dad, and he said, “It ain’t Christ-like” ~ Kanye West
Blogpost geschreven als bijdrage aan Maand van de Bijbel. Voel je vrij om deze teksten met bronvermelding te delen, maar gebruik daarbij steeds de hashtag #MVDBblogs ZIE LINKS NAAR ANDERE BLOGS HIER
Voel je vrij en reageer